Delegacja z Małego Płocka wzięła udział w dożynkach Diecezji Łomżyńskiej

Za nami dożynki Diecezji Łomżyńskiej. W niedziele 8 września w Wąsewie pojawiły się delegacje z wieńcami dożynkowymi. Wierni dziękowali za ukończenie żniw i prac polowych. Parafię p.w. Znalezienia Krzyża Świętego w Małym Płocku oraz Gminę Mały Płock reprezentowała wieś Wygrane z wieńcem dożynkowym.

Dożynki są świętem rolników o charakterze dziękczynnym (religijnym). Ogólnopolskie odbywają się na Jasnej Górze. Obecnie uroczystości dożynkowe mają zarówno charakter religijny, świecki jak i ludowy, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. W przypadku dożynek o charakterze religijnym podziękowania za plony składane są zwykle chrześcijańskiemu Bogu i Matce Bożej.

Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi. Najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek. Gospodarzem najczęściej jest kapłan, a w przypadku dożynek świeckich przedstawiciel lokalnej administracji państwowej bądź samorządowej. Następnie składane są symboliczne dary z najnowszych plonów, przetwory mięsne, owoce – często stanowią one wystawę osiągnięć lokalnych rolników. W przypadku kiedy uroczystość ma charakter religijny, odprawiany jest obrzęd liturgiczny. Dożynki kończy najczęściej festyn ludowy.

 

Źródło :wikipedia.pl, zdjęcia: wzasiegu.pl