Odnowiona Małopłocka Maryja

            Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Małym Płocku przechowuje najstarszą relikwię, którą stanowi łaskami słynący obraz NMP zwany przez parafian Matką Bożą Małopłocką. Obraz liczy sobie prawie 300 lat. Od czasów Polski rozbiorowej cieszy się dużym kultem wśród wiernych w parafii i nie tylko. Znany jest w całej okolicy słynny odpust 3 maja, kiedy przed ołtarzem staje kilkadziesiąt feretronów maryjnych z każdej ulicy i wszystkich wsi naszej parafii. Obecnie trwa peregrynacja kopii tegoż obrazu po wszystkich rodzinach wspólnoty parafialnej. Nawiedziny Matki Bożej Pani Małopłockiej mają swoją uroczystą formę – gromadzą nie tylko rodzinę, ale również sąsiadów, gości z odległych miast, zaś w mniejszych wioskach schodzi się codziennie cała wieś, aby uwielbiać Boga przez Maryję. Wierni znają wiele pieśni i modlitw do Pani Małopłockiej, które rozbrzmiewają w czasie peregrynacji.

            Obraz przechodził przez ponad pół roku gruntowną renowację pod kierunkiem Pani Elżbiety Bogdanowicz – konserwator dzieł sztuki pracującej dla Muzeum Narodowego w Warszawie. Obraz jest namalowany temperą, tzn. farbą z naturalnych barwników na bazie żółtka kurzego. Wykonany jest na płótnie lnianym. Autor nieznany. Przy dolnej krawędzi umieszczony jest napis po łacinie: „Ten obraz namalowano w Rzymie Roku Pańskiego 1738 w dni marcowe”.

            Obraz Maryi z Dzieciątkiem został namalowany w technice temperowej na białej zaprawie kredowo – klejowej, na płótnie lnianym. Warstwa malarska jest położona grubo, impastowo. Budowa technologiczna obrazu wskazuje rzeczywiście zgodnie z napisem na jego czas powstania w pierwszej połowie XVIII wieku. Płótno podobrazia było rozpięte na drewnianych krośnie.

Jeśli chodzi o stan zachowania przed konserwacją to obraz był kiedyś już konserwowany. Wycięto wtedy wizerunek postać MB z większej całości i naklejono na klej PVA na nowe płótno. Płótno z doklejonym wizerunkiem rozpięto na krośnie i pomalowano niefachowo powierzchnię obrazu dookoła zachowanego. Krosno było spróchniałe i nie spełniało swojej funkcji.

            Obecnie wykonane prace konserwatorskie przebiegały następująco. Najpierw zabezpieczono lico bibułą japońską na klej Beva 371, zdjęto obraz z krosna, usunięto płótno, na które naklejono kiedyś wizerunek Matki Bożej. Następnie przygotowano nowe płótno- tło dla wizerunku, wycięto w tym nowym płótnie miejsce do wklejenia na styk starego wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem. Po wklejeniu starej części obrazu wykonano dublaż na nowe płótno przy użyciu kleju Beva 371 i nabito całość na nowe krosno. Następnie położono na powierzchnię tła warstwę zaprawy kredowo – klejowej i wyszlifowano ją. Uzupełniono ubytki na powierzchni wizerunku kitem akrylowym. Zretuszowano ubytki warstwy malarskiej farbami akwarelowymi i akrylowymi w tle. Zawerniksowano obraz werniksem satynowym. Potem znowu wykonano retusze farbami olejno – żywicznymi firmy Mussini i na sam już koniec ponownie zawerniksowano obraz werniksem matowym w sprayu. Całość stanowi ogrom wykonanych koronkowych prac.

            Efekt końcowy bardzo cieszy nie tylko Panią konserwator, ale również parafian. Na takich dziełach sztuki doświadczenie uczy, że nie warto oszczędzać. W trosce o zachowanie dziedzictwa religijnego i kulturowego trzeba i warto poświęcić czas i środki finansowe, aby wierni  cieszyli się przez długi jeszcze czas tymi dziełami kultu. W wymiarze duchowym trudno oszacować jak wielkie  dary spływają na tych wiernych, którzy z otwartym sercem przyjmują łaski Boże wyproszone przez Maryję w tymże wizerunku Matki Bożej Małopłockiej. Zawierzamy całą naszą parafię z jej duszpasterzami opiece NMP Małopłockiej. Maryjo do Syna swego nas prowadź.

 

Ks. J.P.