Aktualności

Seniorzy w Małym Płocku uczą się na kursach informatyki. Są bardziej zdyscyplinowani i pilniejsi niż ludzie młodzi.

Dnia 20 września 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Płocku rozpoczęła się realizacja projektu „CYFROWY SENIOR” realizowanego przez Stowarzyszenie Europartner Akademicki Klub Integracji Europejskiej oraz Partner projektu – Łomżyńska Rada FSNT NOT w Łomży.

Uczestnikami projektu jest 10 osób z Naszej Gminy. Projekt polega na zdobyciu przez osoby powyżej 65 roku życia, dodatkowych kompetencji cyfrowych. Program szkoleń obejmuje m.in. obsługę poczty elektronicznej, umiejętności serfowania po Internecie, korzystania z Fecebooka, YouTube’a oraz rozwijających się e-usług, w szczególności administracji publicznej oraz w bankach.  Zajęcia są tak skonstruowane, aby w ich realizację włączyć aktywne formy spędzania czasu, przeplatane nauką obsługi komputera przede wszystkim osoby pozostające już poza głównym nurtem życia zawodowego.

Program szkolenia przewiduje 60 godzin zajęć dydaktycznych ( 2, 4 godzinne spotkania w tygodniu) z obsługi komputera oraz catering zapewniający kawę, herbatę i ciasto dla każdego z uczestników.

Komputer to jedyne urządzenie, które inaczej się wyłącza niż włącza. Tu na dole mają państwo start... - właśnie kończą się pierwsze zajęcia w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Płocku i nauczyciel udziela końcowych wskazówek.

 

WNUCZKA TRACI CIERPLIWOŚĆ

            - Chcę kontaktować się z rodziną. Mój syn ma komputer. Będę mogła porozumiewać się z nim za pomocą poczty elektronicznej - opowiada pani Maria.

            Do podobnych celów zamierza wykorzystać nowoczesny sprzęt pani Bożena: - Jedno dziecko mieszka w Warszawie, drugie w Krakowie. A ja sama z wnuczką. Co prawda wnuczka coś mi pokaże, ale ja zapomnę, a ona się niecierpliwi, że babcia znowu nie wie o co chodzi.

- Chcemy udowodnić młodym, że nie jesteśmy jeszcze takimi całkowitymi emerytami, co to nie wykazują żadnej aktywności - dorzuca inny z kursantów.

Kursanci liczą, że te cztery godziny dwa razy w tygodniu do listopada całkowicie im wystarczy, żeby nauczyć się pisać maile i szukać w Internecie informacji, które ich interesują. - Te pierwsze zajęcia nie były takie złe. Wyobrażałam sobie, że będzie gorzej, że będę zagubiona. Ale większość osób zaczyna od podstaw - dzieli się wrażeniami pani Cecylia.

            - Pierwszy raz prowadzę zajęcia z tą grupą wiekową, ale zauważam, że starsi ludzie są bardziej skupieni niż młodzież, mocniej zaangażowani, chcą naprawdę się uczyć - chwali swoich uczniów pan Antoni- wykładowca.